Zabiegi z użyciem osocza bogatopłytkowego stosuje się w celu naturalnego odmłodzenia i regeneracji skóry.

Osocze bogatopłytkowe zawiera liczne czynniki wzrostu, które stymulują powstawanie nowego kolagenu i naczyń krwionośnych, a także przyśpieszają powstawanie nowych komórek naskórka.

W efekcie skóra się regeneruje, następuje poprawa jej elastyczności, gęstości i napięcia, natomiast fałdy i zmarszczki ulegają wygładzeniu.
Skóra staje się lepiej ukrwiona i nawilżona, wyraźnie młodsza, a twarz nabiera blasku.

Zabieg polega na pobraniu krwi własnej pacjenta poprzez specjalny zestaw do pobierania krwi bezpośrednio do specjalnych probówek, następnie probówki z zawartością krwi umieszcza się w specjalnej do tego celu wirówce laboratoryjnej i wiruje z odpowiednią prędkością i czasie. Płytki krwi zostają oddzielone od pozostałych składników, a następnie zagęszczone i zawieszone w osoczu krwi. Koncentrat bogatopłytkowy wraz z osoczem odciągany jest do strzykawki. Odpowiednio przygotowany preparat osocza
bogatopłytkowego wstrzykuje się do skóry w wybrane miejsca z zastosowaniem techniki mezoterapii igłowej lub liniowo, wzdłuż zmarszczek i fałdów skóry, używając kremu znieczulającego dla pełnego komfortu pacjenta.

Zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego jest uznawany za jeden z najbezpieczniejszych zabiegów medycyny estetycznej z uwagi na 100% biokompatybilność i immunologiczną neutralność, dzięki czemu nie niesie za sobą ryzyka reakcji uczuleniowych, wysoka zaś skuteczność w osiągnięciu zamierzonego efektu, związana jest z wysoką zawartością w osoczu bogatopłytkowym substancji odpowiedzialnych za stymulację procesów naprawczych w skórze.
Zabieg z użyciem osocza bogato płytkowego tzw. plazmolifting stosuje się w przypadkach, gdy występują oznaki starzenia: zmarszczki, bruzdy, kurze łapki, zmniejszona gęstość skóry, a także gdy chcemy, aby skóra szybciej się goiła i regenerowała po innych zabiegach (np. laserowych).

Szczególnie polecić go można osobom poszukujących naturalnych metod odmładzania lub pacjentom z chorobami alergicznymi.
Zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego znalazły swoje zastosowanie w:

  • rewitalizacji skóry (w szczególności trudnych okolic oczu lub szyi);
  • leczeniu blizn potrądzikowych;
  • leczeniu łysienia;
  • poprawie kolorytu, gęstości i napięcia skóry;
  • przyśpieszeniu gojenia po zabiegach laserowych;
  • profilaktyce starzenia się skóry.

Osoby młode i w średnim wieku, ze względu na sprawne mechanizmy naprawcze, wymagają mniejszej liczby zabiegów, żeby osiągnąć dobre efekty kliniczne. U osób w starszym wieku trzeba zwykle wykonać większą liczbę zabiegów. Osocze bogatopłytkowe stanowi alternatywę dla pacjentów, którzy nie akceptują kwasu hialuronowego lub chorują na ciężką alergię. Osocze bogatopłytkowe jako uzupełnienie po terapii laserowej przyśpiesza gojenie i powrót do codziennych obowiązków. Dzięki swojemu działaniu
przeciwzapalnemu, a nawet przeciwbakteryjnemu wywiera ochronny wpływ na naszą skórę. Czynniki wzrostu zawarte w osoczu i komórkach krwi (przede wszystkim w płytkach krwi) pobudzają komórki skóry do regeneracji.
Zabieg jest bezpieczny i przewidywalny przy zastosowaniu odpowiedniego zestawu i zasad aseptyki. Wielu pacjentów jest zadowolonych z uzyskanych efektów terapii. Jednak w niektórych sytuacjach nie powinien być stosowany.

Przeciwwskazaniem do podania osocza bogatopłytkowego są:

  • ciąża oraz okres karmienia,
  • choroby autoimmunologiczne,
  • choroba nowotworowa,
  • choroby przebiegające z zaburzeniami funkcji lub liczby płytek krwi,
  • zaburzenia krzepliwości krwi,
  • choroby krwi,
  • nietolerancja iniekcji,
  • aktywna opryszczka lub inne zakażenia skóry.

Osocze bogatopłytkowe to jeden z zabiegów przeciwstarzeniowych, do których pacjenci wracają najchętniej. Szybka rekonwalescencja i poprawa kondycji skóry powodują, że procesy starzenia zostają spowolnione a satysfakcja pacjenta jest na wysokim poziomie.